Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerYeme İçme

Yöremize özel lezzetlerin bazıları şu şekilde;

ÇALIÇİLEĞİ ÇORBASI ETLİ PANCAR (KARALAHANA) SARMASI FASULYE DİBLESİ FASULYE TURŞUSU KAVURMASI FIRIN KURU FASULYE HAMSİ BOREĞİ ISIRGAN YEMEĞİ KARALAHANA ÇORBASI KARALAHANA DİBLESİ KİRAZ TUZLUSU KAVURMASI MANTAR KAVURMASI MENDEK ÇORBASI MEREVCEN (DİKEN UCU) KAVURMASI MEREVCEN (DİKEN UCU) MÜCVERİ SAMAKSA TAFLAN TUZLUSU KAVURMASI(DAPHNE) TEL KADAYIF YAĞLAŞ YEŞİL DOMATES TUZLUSU KAVURMASI PEZİK (PAZI) MIHLAMASI PEZİK (PAZI) MÜCVERİ SAKARCA KIZARTMASI   Bunların yanısıra Giresun Pidesi, Giresun simiti, ve yaylalarımızda doğal olarak beslenen kuzu, koyun ve büyük baş hayvanlardan hazırlanan et ürünleri ile alabalık çeşitleri mutfağımızın çeşitliliğini doğal olarak size sunuyor. Ayrıca Kulakkaya yaylasında yetişen hayvanlardan elde edilen tereyağ, peynir , süt , yoğurt ve yumurtaların lezzetlerini damağınızda unutamayacağınız bir lezzet sunacağız.  
GİRESUN MUTFAĞININ ÖZELLİKLERİ

Tarihsel süreç içerisinde bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan İlimiz, zengin bir kültür mirasına sahiptir. Bu kültürün önemli bir yanını “Mutfak Kültürü” oluşturur. Anadolu’nun kuzey bölgesinde yer alan Giresun bir geçiş merkezi olması, farklı iklim ve coğrafyalara sahip bulunması nedeni ile kıyı kesimlerde ot, yapraklar ve deniz ürünlerinden oluşan yemekler hakimken; Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk gibi iç kesimlerdeki İlçelerimizde ise tahıl ürünlerine dayalı hamur işleri ile hayvancılığa dayalı et yemeklerinin ağırlıkta olduğu görülür. Bu farklılıklar araç-gereçte, pişirmede ve mekanlarda kendini gösterir. Yılın dört mevsimi eksik olmayan yağışlar ve bol rutubet nedeniyle Giresun tabiatı, zengin bitki örtüsü ile kaplıdır. Bu durum mutfak kültürünü doğrudan etkilemiştir. Yörede yiyecekler genel olarak otsu bitkiler, ot yaprakları, diken uçları, sebzeler ve mantarlardan oluşmuştur. Yaz mevsimi bunlar günlük taze olarak tüketilir. Kışlık yiyecekler fırınlanmış kuruluklar, tuzlular, turşular, konserveler, pekmez ve reçeller, kompostoluk ve çerezlik olarak hazırlanırlar.

Giresun bir sahil şehri olduğu için mutfağında deniz ürünlerinin önemli bir yeri vardır. Hamsi, Mezgit, İstavrit, Palamut, Kefal, İzmarit, Tirsi, Barbun, Sargan, Kötek ve Midye en yaygın türlerdir. Ayrıca derelerimizde doğal olarak yetişen alabalık çok değerlidir. Son yıllarda kültür balıkçılığı oldukça gelişme göstermiştir. Genel olarak Havuz Alası ve Somon balıkları yetiştirilir. Yaylalarımızda ve köylerde yapılan hayvancılığa bağlı olarak beyaz peynir (tecen), deri peyniri (tulum), küp peyniri ve çökelek yapılır. Küp peyniri ve çökelekler güveçlerde yazdan toprağa gömülerek kışa saklanırlar. Giresun Ekonomisi ve Kültüründe ağırlıklı yeri olan fındıktan, çok çeşitli tatlı ve pastalar yapılmaktadır. Ayrıca ekmek fırınlarında çıkarılan Giresun’a özgü pekmezli simit (susamsız) dikkati çekmektedir. Şebinkarahisar İlçemizde yapılan cevizli, fındıklı, çedeneli, sade pestiller oldukça lezzetlidirler. Giresun’da doğal bitkilerin bir kısmı kurutularak içecek olarak kullanılır. Bu bitkiler; kekik, ıhlamur, nane, çay, taflan yaprağı, kuşburnu ve yayla papatyalarıdır. Bunların dışında İlimizde bol miktarda çay yetiştirilir. Lezzetli ayranların yanı sıra pekmez, reçel ve marmelatlar sulandırılarak soğuk içecek olarak kullanılırlar. Giresun hanımları, her şeyde olduğu gibi yemek yapımındaki becerileri ile de tadı, lezzeti birbirinden güzel, yüzlerce çeşit yemeği geliştirip sofralara sunmakla kendi kültürlerini oluştururken, Anadolu mutfak kültürüne de büyük katkıda bulunmuşlardır. Sonuç olarak “Giresun Mutfak Kültürü” kendine özgü nitelikleri ile incelemeye değerdir.